Την Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Θεσσαλονίκη. Επισκεφθήκαμε την Διεθνή Έκθεση, όπου σε ένα από τα περίπτερα φιλοξενείται το θεματικό πάρκο του Ευγένιου Τριβιζά. Εκεί, οι μαθητές, μας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθουν στον φανταστικό κόσμο των παραμυθιών του Ευγένιου Τριβιζά. Συμμετείχαν σε διαλογικά παιχνίδια, θεατρικά δρώμενα, χορούς και αφηγήσεις.

Την Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη εκπαιδευτικών από το Πάζαρτζικ της Βουλγαρίας στο 15ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας.

Τη Δευτέρα 2 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίου Μηνά Περιχώρας.

Την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015 ματαβήκαμε στο ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας, με σκοπό να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση «Ο Τρομάρας» του Βιζυηνού.