Το 15ο Δημοτικό Σχολείο από το τρέχον Σχολικό Έτος 2021 – 2022 συγκαταριθμείται ανάμεσα στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας που διαθέτει εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας και θρησκευμάτων(Υ.ΠΑΙ.Θ.) Σχολική Βιβλιοθήκη, μετά από αίτησή του.

Πρέπει να τονιστεί, ότι ευθύς εξαρχής, με τη δημοσίευση της αντίστοιχης Υπουργικής Απόφασης, επιθυμία του Συλλόγου Διδασκόντων ήταν η ένταξη του Σχολείου στο θεσμοθετημένο «Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημοσίων Δημοτικών Σχολείων» και αν τούτο δεν επιτεύχθηκε, ήταν λόγω της έλλειψης ελεύθερου διαθέσιμου χώρου, με τις προβλεπόμενες προδιαγραφές.

Μάλιστα, προβλέπεται για τη λειτουργία της Σχολικής Βιβλιοθήκης η διάθεση τριών(3) διδακτικών ωρών, που θα ανατεθούν σε μέλος του Συλλόγου Διδασκόντων, Δάσκαλο ή Καθηγητή Ειδικότητας, για να οργανώσει το υλικό και να προετοιμάσει τα κατάλληλα εκπαιδευτικά προγράμματα Φιλαναγνωσίας.

Για τη φετινή σχολική χρονιά, 2021 – 2022, θα επιμελείται των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Σχολικής Βιβλιοθήκης και παράλληλα θα διοργανώνει τις εκπαιδευτικές δράσεις της,  η συνάδελφος, Δασκάλα, Σοφία Γερούδη.

Η γνωστοποίηση προς τους Γονείς των μαθητών μας, με την έναρξη του νέου Σχολικού Έτους, για τη δημιουργία Σχολικής Βιβλιοθήκης, οδήγησε αυθόρμητα την εταιρεία «EUROFORM. Βιομηχανία μεταλλικών εξαρτημάτων – ραφιών», που εδρεύει στον Άγιο Αθανάσιο Δράμας, να προσφέρει τα μεταλλικά ράφια, τα οποία μάλιστα συναρμολόγησαν οι υπάλληλοί της.

Οι Δάσκαλοι και οι Καθηγητές Ειδικοτήτων ευχαριστούμε από καρδιάς τον κύριο Γεώργιο Πιτσίκογλου για την ευγενική χορηγία της εταιρείας του, «EUROFORM. Βιομηχανία μεταλλικών εξαρτημάτων – ραφιών», καθώς και τους υπαλλήλους της εταιρείας που επέδειξαν ζήλο στην τοποθέτηση των μεταλλικών ραφιών, και τού ευχόμαστε να διευρύνει έτι περισσότερο το ήδη επιτυχημένο επιχειρηματικό του εγχείρημα.

Ο Διευθυντής του 15ου Δ. Σ. Δράμας

Διαγωνισμός Τα μαθηματικά της φύσης και της ζωής Σχολικό έτος 2

Κατά το σχολικό έτος 2012 – 2013, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Τάξεων Ε΄ και ΣΤ’ έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό «Μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής» που προκήρυξε το Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Φλώρινας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και συγκεκριμένα το εργαστήριο  Μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής.

Ο διαγωνισμός έλαβε χώρα στις αίθουσες διδασκαλίας του 15ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας το Σάββατο 13 Απριλίου 2013, με επιτηρητές τον Διευθυντή του Σχολείου, κύριο Δημήτριο Μαυρόπουλο, και το Καθηγητή Πληροφορικής, κύριο Εμμανουήλ Γρηγοριάδη.

Επιπλέον, οι μαθητές και οι μαθήτριες ήταν συνδρομητές, κατά το προηγούμενο χρονικό διάστημα στο περιοδικό, με τον ομώνυμο τίτλο, το οποίο ήταν αφιερωμένο κάθε φορά σε μία προσωπικότητα των μαθηματικών, κυρίως από τον αρχαίο ελληνικό κόσμο, που εξέδιδε το εργαστήριο Μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής.

Ο διαγωνισμός διενεργήθηκε για πρώτη φορά από σχολείο της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Δράμας, άλλωστε ήταν και το μοναδικό, και ερχόταν ως απόηχος της συνεργασίας των Δασκάλων και των δασκαλισσών με τους διδάσκοντες του παραπάνω Τμήματος, τους κυρίους Χαράλαμπο Λεμονίδη και Κωνσταντίνο Νικολαντωνάκη, στο πλαίσιο του Νέου Σχολείου(Σχολείο 21ου αιώνα).

Μάλιστα, σε κάθε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ένα Δημοτικό Σχολείο υλοποιούσε τα εκπαιδευτικά προγράμματα του «Νέου Σχολείου(Σχολείου 21ου αιώνα)», κι αυτό, όσον αφορά στη περιφερειακή ενότητα Δράμας, ήταν το 15ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας.

Άξιοι συγχαρητήριων ήταν οι μαθητές που αφιέρωσαν το χρόνο και την ενέργειά τους, για να συμμετέχουν και σε αυτόν το μαθηματικό διαγωνισμό, που έτι περισσότερο ακόνιζε τις γνώσεις του, ενίσχυε την αυτοπεποίθηση τους και προήγαγε την επιστήμη.

Ο Διευθυντής του 15ου Δ.Σ. Δράμας