Πάζαρτζικ Βουλγαρίας

Τη Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2016 επισκέφθηκαν το 15ο Δημοτικό Σχολείο Δάσκαλοι και Καθηγητές Ειδικοτήτων, από το Δημοτικό Σχολείο «Κρίστο Μπότεβ», της πόλης Πάζαρτζικ της γειτονικής Βουλγαρίας.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο της συνεργασίας και της πολιτιστικής επικοινωνίας μεταξύ των δυο σχολείων.

Η πολυμελής ομάδα των συναδέλφων από την Βουλγαρία, παρακολούθησε μια σειρά διδασκαλιών τόσο στα γνωστικά αντικείμενα των Δασκάλων όσο και στα διδακτικά αντικείμενα των Καθηγητών Ειδικοτήτων.

Οι συνάδελφοι από την όμορη χώρα έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος και του Τμήματος Ένταξης.

Άξιο προσοχής είναι το γεγονός, ότι παρακολουθήσαν τα διαλείμματα των μαθητών και συνομίλησαν με αυτούς.

Επίσης, έδειξαν ενδιαφέρον και φυλλομέτρησαν τα σχολικά εγχειρίδια.

Στο τέλος της πρωινής ζώνης, το σχολείο λειτουργούσε με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.), δηλαδή στις 14:00, έγινε ευρεία σύσκεψη με σύσσωμους τους δυο Συλλόγους Διδασκόντων, όπου υπήρξε συζήτηση και αλληλοενημέρωση για τα εκπαιδευτικά συστήματα της Ελλάδος και της Βουλγαρίας, καθώς και τα προγράμματα και μεθόδους διδασκαλίας.

Οι γλώσσες επικοινωνίας που χρησιμοποιήθηκαν ήταν τα Αγγλικά και τα Γερμανικά, ταυτόχρονα υπήρχε στη διάθεση των συναδέλφων ελληνομαθής Βούλγαρος διερμηνέας.

Την επίσκεψη των Βουλγάρων συναδέλφων στο 15ο Δημοτικό Σχολείο κάλυψε το STAR Βορείου Ελλάδας και η εφημερίδα «Πρωινός Τύπος».

Dear colleagues