Την Τετάρτη 23 Μαρτίου τρέχοντος έτους εορτάστηκε η επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821, από τους μαθητές και τις μαθήτριες των ΣΤ’ Τάξης του Σχολείου μας.

Η εκπαιδευτική δράση έλαβε χώρα στον υπαίθριο χώρο του θεάτρου, ο οποίος βρίσκεται στην Ανάπλαση, οπότε η ημέρα Τετάρτη ήταν η πλέον κατάλληλη, λόγω του ότι την επομένη, δηλαδή την ημέρα Πέμπτη, στον παρακείμενο χώρο λειτουργεί η λαϊκή αγορά.

Η εκδήλωση περιελάμβανε θεατρικό, ποιήματα και τραγούδια.

Τα ποιήματα ήταν τονισμένες απαγγελίες από τον «Θούριο» του Ρήγα Βελεστινλή ή Φεραίου και τον «Ύμνο εις την Ελευθερίαν» του Διονύσιου Σολωμού.

Η χορωδία των μαθητών τραγούδησε καλλίφωνα τα τραγούδια, «Να ‘τανε το 21», «Ο Θούριος», «Είσαι το φλάμπουρο», «Σαράντα παλικάρια», «Τα κλεφτόπουλα» και «Όλη η δόξα, όλη η χάρη».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες χόρεψαν αισθητικά τους δημοτικούς χορούς, «Τρεμουλιστός», «Παϊντούσκα» και «Συρτάκι».

Οι μαθητές προετοιμάστηκαν από τους Δασκάλους τους, όσον αφορά τους θεατρικούς ρόλους και τις απαγγελίες των ποιημάτων, κυρίους Χρήστο Γκίγκη και Παύλο Παπαδόπουλο, τα τραγούδια από την Καθηγήτρια Μουσικής Αγωγής, κυρία Ξένια Βασιλειάδου, και τους χορούς από τον Καθηγητή Φυσικής Αγωγής, κύριο Χρήστο Ιωαννίδη.

Την εκδήλωση κάλυψε ο τηλεοπτικός σταθμός STAR Βορείου Ελλάδος.

Ο Διευθυντής του Σχολείου, Δημήτρης Μαυρόπουλος, συντευξιαζόμενος απήγγειλε στίχους από δημοτικά τραγούδια(«Ο Όλυμπος κι ο Κίσσαβος», «Της νύχτα οι αρματολοί»), που αποτύπωσαν, συν τοις άλλοις, την ιστορική διαδρομή προς την εθνική παλιγγενεσία.

Οι Γονείς των μαθητών μας παρακολούθησαν και χειροκρότησαν τους μαθητές, τηρώντας, ταυτόχρονα, τα μέτρα των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Η εκδήλωση έκλεισε με το ψάλσιμο του Εθνικού Ύμνου, με τη συμμετοχή όλων των παραβρισκόμενων.

Την επόμενη ημέρα, Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022, τελέστηκε ο εορτασμός, κατά Τμήμα, στις σχολικές αίθουσες.

Η σημαιοφόρος, μαζί με τους παραστάτες της Σημαίας, και τον Δάσκαλο του Τμήματος κατέθεσαν στεφάνι, το οποίο ετοίμασαν οι μαθητές, στο Μνημείο της Νίκης.

Τη δε Παρασκευή 25 Μαρτίου, η Σημαιοφόρος εκπροσώπησε το Σχολείο στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου.

Ακολούθως, οι μαθητές μας, αγόρια και κορίτσια σε δύο σχηματισμούς, την εποπτεία της προετοιμασίας είχε ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής κύριος Στέφανος Θεοδοσιάδης, παρήλασαν αγέρωχα σκορπώντας ρίγη ενθουσιασμού στους πολίτες που παρακολούθησαν  την παρέλαση

Ο Σύλλογος Διδασκόντων επαινεί τους συμμετέχοντες μαθητές που τίμησαν την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 και συγχαίρει τα μέλη του, για την προετοιμασία τόσο της κεντρικής εκδήλωσης στον παρακείμενο υπαίθριο χώρο και στις σχολικές αίθουσες όσο και στην παρέλαση.

Ο Διευθυντής του 15ου Ολοήμερου Δ. Σ. Δράμας