Αγαπητοί γονείς,

οι εγγραφές των μαθητών  για το σχολικό έτος 2020-21 αρχίζουν την Παρασκευή 15 Μαΐου και λήγουν την Παρασκευή 29 Μαΐου 2020.

Στην Α΄ τάξη Δημοτικού εγγράφονται οι μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου 2020 συμπληρώνουν την ηλικία των έξι (6) ετών (έτος γέννησης 2014).

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εγγραφή είναι τα εξής:

• Βεβαίωση φοίτησης στο Νηπιαγωγείο
  • Βιβλιάριο Υγείας ή άλλο έγγραφο στο οποίο φαίνεται πως έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  • Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (Λογαριασμός ΔΕΗ ή σταθερού τηλεφώνου ή μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας με συμβαλλόμενο γονέα του παιδιού) ή σχετική υπεύθυνη δήλωση
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας (Α.Δ.Υ.Μ.)συμπληρωμένο από το γιατρό.

Η εγγραφή θα ολοκληρωθεί με την προσκόμιση όλων των παραπάνω δικαιολογητικών στη Διεύθυνση του σχολείου.

Επίσης, θα πρέπει να συμπληρωθούν τα εξής έντυπα:

Α) Αίτηση εγγραφής στην Α’ Τάξη, σύμφωνα με το υπόδειγμα (υποχρεωτικά).

Β) Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα (προαιρετικά), όπου υπάρχει η πρόβλεψη για την αποχώρηση των μαθητών είτε στις 15:00 είτε στις 16:00. (pdf, xlsx)

Γ) Αίτηση εγγραφής στην Πρωινή Ζώνη 07:00 – 08:00 (προαιρετικά), ελάχιστος αριθμός εγγραφέντων 10 μαθητές για να λειτουργήσει. (pdf, xlsx)

Η προσέλευση σας στο σχολείο για την ολοκλήρωση της «Εγγραφής» θα γίνει, σύμφωνα με τα μέτρα που έχουν προβλεφθεί και εφαρμόζονται για την αντιμετώπιση της πανδημίας COVID – 19.

Έτσι, λοιπόν, από την Παρασκευή 15 Μαΐου έως και την Παρασκευή 29 Μαΐου τρέχοντος έτους,  καθημερινά (εκτός Τετάρτης), μεταξύ 8.30 – 11.00, από την ανατολική είσοδο του σχολείου, στην αυλόπορτα, δηλαδή από την πλευρά του Ειδικού Σχολείου, θα σάς αναμένουμε για να παραδώσετε, να υπογράψετε και να παραλάβουμε τις «Αιτήσεις».       Τηλ. Επικοινωνίας: 2521035656

Ο Διευθυντής του 15ου  Δημοτικού Σχολείου Δράμας

Μαυρόπουλος Δημήτριος