Αγαπητοί Γονείς, καλή σχολική χρονιά!

Το νέο σχολικό έτος 2021 – 2022 ξεκινάει τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021, με τον καθιερωμένο Αγιασμό, ο οποίος θα τελεστεί στις 10.00 π.μ. στον προαύλειο χώρο του σχολείου μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα προσέλθουν από τις αντίστοιχες αυλόπορτες:

Η Α’ και Β’ τάξη από τη Βορειοανατολική είσοδο (Ειδικό Σχολείο, οδός Παρμενίωνος), η Γ’ και Δ’ τάξη από την Βορειοδυτική είσοδο (κεντρική είσοδος επί της οδού Νικομηδείας) και η Ε’ και ΣΤ’ από τη Νοτιοδυτική είσοδο (οδός Νικομηδείας).

Έχοντας μαζί τους τις σχολικές τους σάκες, οι μαθητές και οι μαθήτριες θα παραλάβουν τα σχολικά τους βιβλία.

Η προσέλευση ορίζεται στις 8.15 π.μ. ενώ η αποχώρηση στις 10:30 π.μ.

Μαζί τους πρέπει να φέρουν τη «Δήλωση αρνητικού αποτελέσματος διαγνωστικού ελέγχου για Covid – 19», αφού προηγηθεί η προμήθεια και η διενέργεια του self test όπως ορίζεται από τις Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις (ΚΥΑ) και τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ).

Από την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου θα εφαρμοστεί το Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Διδασκαλιών σε εξάωρη βάση και θα λειτουργήσει και το Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Οι διδασκαλίες των μαθημάτων ξεκινούν στις 8:15, ενώ η αποχώρηση για τις τάξεις Α’ , Β’ και Γ’ θα γίνει στις 13:10, για τις δε υπόλοιπες τάξεις στις 13:15.

Στο Ολοήμερο πρόγραμμα η πρώτη αποχώρηση είναι στις 15:00, ενώ η δεύτερη στις 16:00, σύμφωνα με τις δηλώσεις προτίμησης των γονέων.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, οι δάσκαλοι και καθηγητές ειδικοτήτων, σας εύχονται καλή και ευλογημένη σχολική χρονιά.

Ο Διευθυντής του 15 ου Δ. Σ. Δράμας