Αγαπητοί Γονείς, Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά!

Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (Κ.Υ.Α.) που δημοσιεύτηκε,  η επάνοδος των μαθητών και των εκπαιδευτικών στις σχολικές αίθουσες, τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022, θα γίνει σύμφωνα με τα αποτυπωμένα μέτρα, τα οποία θα πρέπει να τηρηθούν, για την εύρυθμη και ομαλή λειτουργία του σχολείου και την προστασία της δημόσιας υγείας.

Οι μαθητές, είτε πρόκειται περί εμβολιασμένων είτε όχι, μπορούν να προμηθευτούν μέχρι πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία.

Η προμήθεια των παραπάνω αυτοδιαγνωστικών (self) τεστ θα καλύψει τις ανάγκες των δύο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας του σχολείου, δηλαδή από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022 έως την Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2022 αντίστοιχα.

Το αυτοδιαγνωστικό (self) τεστ πραγματοποιείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο.

Ειδικά, για την πρώτη εβδομάδα(Δευτέρα 10 Ιανουαρίου – Παρασκευή 14 Ιανουαρίου 2022 αντίστοιχα) το αυτοδιαγνωστικό (self) τεστ θα πραγματοποιηθεί έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση των μαθητών τη Δευτέρα (10 Ιανουαρίου), την Τρίτη (11 Ιανουαρίου) και την Παρασκευή (14 Ιανουαρίου)

Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος, μέσω της αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας(self test), είναι υποχρεωτικός τόσο για τους εμβολιασμένους όσο και τους μη εμβολιασμένους μαθητές και μαθήτριες.

Η δήλωση, με το αποτέλεσμα, από τη διενέργεια του αυτοδιαγνωστικού(self) τεστ θα πρέπει να καταχωρηθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr, όχι στην ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr, από την οποία θα εκδοθεί και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.

Βεβαίωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού τεστ(self-test) οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές, για την επάνοδό τους στο σχολείο.

Αν υπάρξει αδυναμία να εκτυπωθεί η Σχολική Κάρτα για COVID-19, θετικού ή αρνητικού αποτελέσματος, ο γονέας μπορεί να τη συμπληρώσει και να την υπογράψει χειρόγραφα.

Όταν ζητηθεί από το μαθητή η Σχολική Κάρτα για COVID-19, είτε από τον εκπαιδευτικό είτε από το Διευθυντή ή Υποδιευθυντή του σχολείου, η επίδειξή της είναι υποχρεωτική.

Τούτο συμβαίνει για να επαληθευτεί, να διασταυρωθεί το αποτέλεσμα που δηλώθηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr.

Προβλέπεται, ότι αν ο μαθητής δε φέρει τη Σχολική Κάρτα για COVID-19 δε γίνεται δεκτός στη σχολική αίθουσα και αποχωρεί από αυτήν. Συνάμα, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από αυτή.

Με την πιστή εφαρμογή των προνοιών της Κοινής Υπουργικής Απόφασης(Κ.Υ.Α.) επιχειρείται να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά η επέλαση της πανδημίας.

Ταυτόχρονα, επιβάλλεται η αγαστή συνεργασία Γονέων και Σχολικής Κοινότητας, όσον αφορά στο περιεχόμενο της Απόφασης και των μέτρων που προτείνονται προς υλοποίηση,  ώστε να διασφαλιστεί το ήρεμο, ακώλυτο και τελεσφόρο παιδαγωγικό και διδακτικό κλίμα.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχεται, στους Γονείς και στους μαθητές μας, η έλευση του νέου έτους 2022, να φέρει, πέραν της πολυπόθητης υγείας, την αισιοδοξία, και την ευόδωση των επιθυμιών σε απτά ευεργετήματα.

Ο Διευθυντής του 15ου  Ολοήμερου Δ. Σ. Δράμας