Τρίποντα στα Σχολεία

Η Εθνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης(Ε.Ο.Κ.) διοργάνωσε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία», την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2020, που διεξήχθη στο φουσκωτό γήπεδο, το οποίο βρίσκεται κοντά στο Γήπεδο Κραχτίδη.
Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα έλαβαν μέρος οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ Τάξης, των οποίων οι Γονείς υπέγραψαν αντίστοιχη «Υπεύθυνη Δήλωση» συγκατάθεσης, και αφορούσε στην καλύτερη γνωριμία με το άθλημα.
Η μετάβαση στο χώρο διεξαγωγής έγινε πεζοπορώντας, κατά Τμήμα, οπότε και δόθηκε η ευκαιρία να εφαρμοστεί ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας(Κ.Ο.Κ.), ενώ τους μαθητές συνόδευσαν οι Δάσκαλοι και οι Καθηγητές Ειδικοτήτων.
Οι Καθηγητές Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας συνέδραμαν τους ομοσπονδιακούς προπονητές στο γήπεδο και στη γενικότερη οργάνωση της δραστηριότητας.
Η παραμονή των μαθητών διήρκησε περίπου μία διδακτική ώρα(40 ή 45 λεπτά).
Μετά το πέρας της εκπαιδευτικής δράσης, στους μαθητές και τις μαθήτριες δόθηκε κοντομάνικο μπλουζάκι, με το λογότυπο της Εθνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης(Ε.Ο.Κ.) και
αποτυπωμένο τον τίτλο και την ημερομηνία διεξαγωγής του εκπαιδευτικού προγράμματος.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρει τους μαθητές και τις μαθήτριες που έλαβαν μέρος στην αθλητική δραστηριότητα.

Ο Διευθυντής του 15 ου Ολοήμερου Δ. Σ. Δράμας