Στις 30 Ιανουαρίου οι Εκκλησία μας εορτάζει τους Τρεις Ιεράρχες, δηλαδή τον Μέγα Βασίλειο, τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο και τον Γρηγόριο τον Θεολόγο.

Ταυτόχρονα, η πολιτεία ήδη από το 1841, μετά την ανεξαρτησία της πατρίδας μας, καθιέρωσε τη συγκεκριμένη ημέρα ως εορτή των ελληνικών γραμμάτων.

Έτσι, επιχειρήθηκε να συνδεθούν χριστιανική, ορθόδοξη πίστη και αρχαιοελληνική γραμματεία.

Στο σχολείο μας, δάσκαλοι και καθηγητές ειδικοτήτων, μέσα στο πλαίσιο των μέτρων για την πανδημία, με πολυποίκιλες δράσεις επικαιροποίησαν και φέτος το μήνυμα της ημέρας.

Επίσης, αντιπροσωπεία του σχολείου, με τη σημαιοφόρο, τους παραστάτες, τους δασκάλους των τμημάτων της ΣΤ’ Τάξης και τον διευθυντή του σχολείου συμμετείχαν στην αρχιερατική θεία λειτουργία που τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου.

Ο δε Διευθυντής εκφώνησε τον πανηγυρικό της ημέρας.