IMG 8424 resize

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποδηλάτου και στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια», που προβλεπόταν για τις τάξεις Α’, Β’, Γ’ και Δ’ για να διδαχτεί στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης, υλοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας δραστηριότητα επιδεξιότητας οδήγησης ποδηλάτου, καθώς και οδικής συμπεριφοράς των μαθητών και μαθητριών.

Ο τροχός θεωρείται από τις πρώτες επινοήσεις του ανθρώπου - αυτόν τον εφευρετικό άνθρωπο θα τον ψάλλει ο Σοφοκλής, ο αρχαίος τραγωδός, στην Αντιγόνη του με τους στίχους «Πολλά είναι τα θαυμαστά πάνω στη γη, μα από τον άνθρωπο τίποτα πιο θαυμαστό» - και θα τον ανακαλύψουμε στη Μεσοποταμία, δίπλα στον Ευφράτη ποταμό.

Οι μικροί μαθητές μας οδηγούν, κυρίως, ποδήλατο, άλλοτε πατίνι.

Μάλιστα, κάποιοι από αυτούς μετακινούνται προς το Σχολείο και από αυτό επιστρέφουν το μεσημέρι στο σπίτι τους, με το ποδήλατό τους.

Επιπλέον, στον προαύλιο χώρο του Σχολείου φροντίσαμε να τοποθετήσουμε στέρεες θέσεις ποδηλάτου, ώστε να μπορούν να σταθμεύουν εκεί τα ποδήλατά τους.

Η προγραμματισμένη θεματική ενότητα «Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια»,  δεν κατέστη δυνατόν να υλοποιηθεί καθ’ ολοκληρίαν και στις υπόλοιπες τάξεις, λόγω των εκτάκτων συνθηκών της πανδημίας.

Εντούτοις, στο διάστημα της επαναλειτουργίας του Σχολείου οι Καθηγητές Φυσικής Αγωγής, κύριοι Γεώργιος Ιωαννίδης και Απόστολος Ίτσος, ανταποκρίθηκαν στο αίτημα των Δασκαλισσών και του Δασκάλου των Γ’ και Δ’ Τάξεων - Σεβαστής Γεωργιάδου, Σοφίας Γερούδη, Κατηφένιας Κουτσουρά, Χρυσάνθης Δομζαρίδου και Εμμανουήλ Φωτιάδη – και υλοποίησαν το πρόγραμμα οδηγητικής συμπεριφοράς με ποδήλατο.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κατά Τμήμα σε διαφορετικές ημέρες και διδακτικές ώρες.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παροτρύνθηκαν να μεταφέρουν στο Σχολείο το ποδήλατό τους, έχοντας μαζί τους και τον απαραίτητο εξοπλισμό, κράνος, περικνημίδες, κ. ά..

Ο προαύλιος χώρος του Σχολείου γέμισε με σημαδούρες, διαδρόμους, σκοινιά, κώνους και φυσικά με τους περιχαρείς κρανοφόρους μαθητές και μαθήτριες.

Στη δράση που ακολούθησε οι μαθητές πήραν πληροφορίες για το ποδήλατο μέσα από την παρουσίαση της ιστορικής αναδρομής του, εξασκήθηκαν στην κυκλική πορεία σε κόμβο, στο σταυροδρόμι, στην ανάβαση και κατάβαση πεζοδρομίου, στην κίνηση σε πορεία ζιγκ ζαγκ (σλάλομ), στην ισορροπία με ένα χέρι, στην αποφυγή εμποδίων και ακολούθησε αγώνας επιδεξιότητας με αργή ποδηλασία.

Βασική επιδίωξη υπήρξε η υιοθέτηση των προβλεπόμενων κανόνων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας(Κ.Ο.Κ.) και η απόκτηση δεξιοτήτων στο χειρισμό του ποδηλάτου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, οι Δάσκαλοι και οι Καθηγητές Ειδικοτήτων, θεωρεί επιβεβλημένο να επιβραβεύσει τους μαθητές και τις μαθήτριες των Γ’ και Δ’ Τάξεων, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για την πραγματοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος και συνέβαλλαν στην ευόδωσή του και ταυτοχρόνως να συγχαρεί τους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής που το υλοποίησαν επιτυχημένα.

Ο Διευθυντής του 15ου Δ. Σ. Δράμας

Την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε η Σχολική Ημέρα Αθλητισμού. Η εκδρομή έλαβε χώρα στα 5x5 γήπεδα στο χώρο όπισθεν της ΝΕΟΓΑΛ , όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να χορέψουν Ζούμπα καθώς και να πραγματοποιηθούν οι αθλοπαιδείες.

Την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η "Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού" στα γήπεδα 5x5 στον χώρο της ΝΕΟΓΑΛ.