Επίσκεψη στην εικαστική έκθεση αγιογραφίας, με τίτλο «Νεομάρτυρες… πορεία προς την Ελευθερία» (Ε' τάξη)

Την Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Πέμπτης (Ε’) Τάξης επισκέφτηκαν την ομαδική εικαστική έκθεση αγιογραφίας, με τίτλο «Νεομάρτυρες… πορεία προς την Ελευθερία».

Συνδιοργανωτές της έκθεσης ήταν η Αγιορειτική Εστία Θεσσαλονίκης, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Δράμας, η Μητρόπολη Δράμας και  ο Ιερός Ναός Αγίων Αναργύρων Δράμας.

Η παρακολούθηση της έκθεσης συνδέεται με τα διδακτικά αντικείμενα της «Ιστορίας Ε’ Δημοτικού. Στα βυζαντινά χρόνια» και «Θρησκευτικά Ε’ Δημοτικού. Ανακαλύπτουμε κείμενα, μνημεία, τόπους και γεγονότα».

Η έκθεση παρουσιάστηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας, το οποίο βρίσκεται επί της οδού Πατριάρχου Διονυσίου, και η μετάβαση σε αυτήν έγινε πεζοπορώντας, οπότε δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να εφαρμόσουν τους κανόνες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ).

Ο Διευθυντής του σχολείου, Δημήτριος Μαυρόπουλος, απευθυνόμενος στους μαθητές και τις μαθήτριες, ανάμεσα στα άλλα, τόνισε τη σημασία των Νεομαρτύρων στην νεκρανάσταση του ελληνικού έθνους, που επήλθε με την Επανάσταση του 1821.

Ο τηλεοπτικός σταθμός STAR Βορείου Ελλάδος κάλυψε τη διδακτική επίσκεψη των μαθητών στην εικαστική έκθεση.

Τη διδακτική επίσκεψη οργάνωσαν οι Δάσκαλοι των Τμημάτων της Πέμπτης (Ε’) Τάξης, κύριοι Νίκος Λαζαρίδης και Γεώργιος Δανιηλίδης, οι οποίο ξενάγησαν τους μαθητές και συζήτησαν με αυτούς.