Επ’ αφορμή των εγκαινίων της ομαδικής εικαστικής έκθεσης αγιογραφίας, με τίτλο «Νεομάρτυρες… πορεία προς την Ελευθερία», που έγινε την Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Έκτης (Στ’) Τάξης τήν επισκέφτηκαν, μαζί με τους Δασκάλους τους, Παύλο Παπαδόπουλο και Χρήστο Γκίγκη.

Η επίσκεψη έγινε  την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μετέβησαν στο χώρο του Μουσείου πεζοπορώντας, οπότε και έγινε εφαρμογή του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας(Κ.Ο.Κ.).

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τα ισάριθμα έργα 28 εικαστικών δημιουργών και να εξετάσουν τις τεχνικές τους, ώστε οι παρατηρήσεις τους να αναχθούν στο περιεχόμενο του διδακτικού αντικειμένου της «Εικαστικής Αγωγής».

Συνάμα, η έκθεση ήταν μία ακόμα σύνδεση με την ιστορική περίοδο της τουρκοκρατίας και την Επανάσταση του 1821, άρα με θέματα που διαπραγματεύεται το διδακτικό αντικείμενο «Ιστορία του νεότερου και σύγχρονου κόσμου».

Στη ξενάγησή του προς τους μαθητές, ο Διευθυντής του σχολείου τόνισε το γεγονός της προτεραιότητας της θρησκείας, εν προκειμένω της ορθόδοξης πίστης, κάποιοι Νεομάρτυρες ήταν αλλογενείς, έναντι της γλώσσας, όπως επίσης ότι ένεκα του βίαιου ή έμμεσου προσηλυτισμού και της αλλαξοπιστίας δεν επερχόταν απλώς ο εξισλαμισμός, αλλά και ο εκτουρκισμός.