Επίσκεψη στην πυροσβεστική υπηρεσία

Επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Δράμας (2)

Την Τετάρτη 3, την Πέμπτη 4, την Παρασκευή 5 και τη Δευτέρα 8 Νοεμβρίου τρέχοντος έτους, τα Τμήματα της Πρώτης και Δευτέρας Δημοτικού επισκέφτηκαν στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Δράμας, μετά από γραπτό αίτημά μας προς αυτήν.

Οι διδακτικές επισκέψεις στην οικεία υπηρεσία επακολούθησαν των προγραμματισμένων ασκήσεων που αφορούσαν στα Σχέδια Εκτάκτων Αναγκών, δηλαδή μνημόνια ενεργειών για την αποτελεσματική διαχείριση των εκτάκτων κινδύνων, όπως την αντιμετώπιση του σεισμού, της πυρκαγιάς, κ.ά.

Ταυτόχρονα, ο σκοπός αυτών των διδακτικών επισκέψεων αντιστοιχιζόταν και εστιαζόταν στη θεματολογία του νέου θεσμού των Εργαστηρίων δεξιοτήτων, καθώς και στη διδακτική ύλη του μαθήματος της Μελέτης του Περιβάλλοντος (ΜτΠ).

Άλλωστε, οι μαθητές και οι μαθήτριες, πολύ ενωρίτερα, πριν την επίσκεψη, διδακτικά και παιδαγωγικά προετοιμάστηκαν με πολυποίκιλες δράσεις στο πλαίσιο της σχολικής αίθουσας διδασκαλίας, ώστε το όφελος από αυτή να είναι πολλαπλό και εξασφαλισμένο.

Οι Δασκάλες των Τμημάτων που ανέλαβαν την πρωτοβουλία και καθοδήγηση των μαθητών και μαθητριών ήταν οι κυρίες Μελετία Μοσχίδου, Αρετή Διδασκάλου, Δόμνα Αραβίδου και Παγώνα Μπόιτσιου, ενώ συνόδευσαν και καθηγητές και Καθηγήτριες Ειδικοτήτων, Δάσκαλοι και Δασκάλες του Τμήματος Ένταξης και της Παράλληλης Στήριξης, Στέφανος Θεοδοσιάδης, Άννα ΖουγκουρλήΕυδοξία Χριστιανοπούλου και Παναγιώτης Δράμαλης, για να εξασφαλιστεί η ασφαλής μετάβαση και επιστροφή των μαθητών στο Σχολείο.

Την εκπαιδευτική δράση κάλυψε τηλεοπτικά το STAR Βορείου Ελλάδος, στο οποίο έδωσε συνέντευξη ο Διευθυντής του σχολείου Δημήτριος Μαυρόπουλος.

Οι δε προβλέψεις των υγειονομικών πρωτοκόλλων τηρήθηκαν απαρέγκλιτα.

Η ξενάγηση στο χώρο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Δράμας, που περιλάμβανε, ανάμεσα στα άλλα, γνωριμία με τα μέσα πυρόσβεσης, τα οχήματα μεταφοράς, το θάλαμο επιχειρήσεων, υπήρξε πολύπλευρη, εμπεριστατωμένη, καθόλα άριστη.

Ισχυρή εντύπωση προκάλεσε στους μαθητές η χρήση της αντλίας νερού, καθώς και η επιβίβασή τους στα πυροσβεστικά οχήματα.

Οι υπάλληλοι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Δράμας, κύριοι Πασχάλης Νερατζής, Αθανάσιος Γιάγκου, Σωτήριος Κωνσταντούδης και Αθανάσιος Βούλτσιος, δίχως να έχουμε πρόθεση να παραλείψουμε και τους υπόλοιπους συναδέλφους τους, κέρδισαν τις καρδιές των μαθητών μας, «προικίζοντας» τους με αναγκαίες γνώσεις και επιβεβλημένες δεξιότητες.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες για την αποδοχή του αιτήματός μας απευθύνουμε στο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Δράμας κύριο Δανιήλ Στούπα.