Εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης του Περιβάλλοντος (Α2)

Την Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 οι μαθητές του Δευτέρου Τμήματος (Α2) της Πρώτης Τάξης(Α) συμμετείχαν σε προγραμματισμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης του Περιβάλλοντος(ΜτΠ).

Το προετοιμασμένο σχέδιο μαθήματος επικεντρωνόταν στη μέλισσα, ως το πιο πολύτιμο έντομο για τον άνθρωπο και τη φύση, καθώς και στο μέλι και τον βασιλικό πολτό, ο οποίος επιδρά στην ανάπτυξη του οργανισμού, συντείνει στη μακροζωία και επιδρά θετικά στον μεταβολισμό.

Η Δασκάλα του Τμήματος Α2, κυρία Αρετή Διδασκάλου, καθώς και οι μαθητές της, κάλεσαν επί τούτου τους μελισσοκόμους, τον κύριο Βασίλειος Ζαβούνη και την κυρία Αικατερίνη Γεωργιάδου, οι οποίοι παρουσίασαν εκτενώς, άρτια διδακτικά και με επιστημονισμό την κοινωνία των μελισσών και το κορυφαίο προϊόν της φύσης, που είναι το μέλι.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης τηρήθηκαν απαρέγκλιτα όλες οι προβλέψεις των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Μάλιστα, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή εποπτικά με την κυψέλη, την κηρύθρα και τα σύνεργα του μελισσοκόμου.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της παρουσίασης, οι καλεσμένοι της Δασκάλας και των μαθητών μας απάντησαν ακούραστα και με προθυμία σε κάθε ερώτηση και απορία τους.

Ομολογουμένως, πολλαπλά υπήρξαν τα οφέλη των μικρών μας μαθητών από την παρουσίαση και τη διαπραγμάτευση του θέματος που επιλέχτηκε.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής του σχολείου ευχαριστεί από καρδιάς τον κύριο Βασίλειος Ζαβούνη και την κυρία Αικατερίνη Γεωργιάδου – «12 stremmata. Organic, medicinal herbs and honey» - για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά τους, καθώς και τη διεξοδική και εμπεριστατωμένη παρουσίαση της μέλισσας και του εύγευστου και παντί ωφέλιμου μελιού.