Στο πλαίσιο του νεοεισαγόμενου θεσμού των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων προγραμματίζονται και υλοποιούνται μία σειρά από εκπαιδευτικές δράσεις.

Έτσι, στη θεματική ενότητα «Ζω καλύτερα – Ευ ζην» και στο άξονα «3. Γνωρίζω το σώμα μου – Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση», οι Δάσκαλοι των αντίστοιχων Τμημάτων της ΣΤ’ Τάξης, κύριοι Χρήστος Γκίγκης και Παύλος Παπαδόπουλος, ασχοληθήκαν με το θέμα «Μεγαλώνω τρώγοντας υγιεινά».

Οπότε, καλέστηκε ο Διατροφολόγος κύριος Ξενοφών Θεοδωρίδης, ο οποίος παρουσίασε ευσύνοπτα, περιεκτικά και με επιστημονική επιμέλεια το παραπάνω θέμα.

Τα μέτρα των υγειονομικών πρωτοκόλλων τηρήθηκαν με περισσή προσοχή.

Ο καλεσμένος μας διαπραγματεύτηκε τη διατροφική αλυσίδα, τον πλούτο της μεσογειακής δίαιτας, την ωφελιμότητα της εισαγωγής των φρούτων και των λαχανικών στο διαιτολόγιο, την επίδραση των γαλακτοκομικών προϊόντων στη διατροφή και υγεία των ανθρώπων.

Ταυτόχρονα, ο Διατροφολόγος,  τόνισε τη σημασία της φυσικής δραστηριότητας, όσον αφορά στην ευεξία και υγεία του σώματος.

Στη διάρκεια της παρουσίασης αναπτύχθηκε πλούσιος διάλογος, τέθηκαν ερωτήσεις και επιχειρήθηκε να δοθούν σαφείς και εμπεριστατωμένες απαντήσεις, ενώ συζητήθηκαν οι απορίες των μαθητών.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής του σχολείου ευχαριστεί τον κύριο Ξενοφώντα Θεοδωρίδη για την ανταπόκριση στο κάλεσμα και παροτρύνει τους Δασκάλους των αντίστοιχων Τμημάτων να συνεχίσουν άοκνα με ανάλογες εκπαιδευτικές δράσεις.