Την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ Τάξης συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδήλωση για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.

Μολονότι, η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου εκάστου έτους, εντούτοις, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων, όσον αφορά στον προγραμματισμό των εκπαιδευτικών δράσεων, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε την υλοποίησή του το μήνα Δεκέμβριο.

Την πρωτοβουλία και την οργάνωση της εκπαιδευτικής δραστηριότητας είχαν οι Καθηγήτριες Ξένων γλωσσών, κυρίες Δέσποινα Αναστασιάδου, Καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας, Άννα Ζουγκουρλή, Καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας και Κωνσταντία Τσιγκοζίδου, Καθηγήτρια Γαλλικής γλώσσας.

Την εκπαιδευτική δράση, η οποία διεξήχθη στο υπαίθριο θεατράκι της Ανάπλασης, παρακολούθησαν οι Γονείς των μαθητών μας, τηρώντας τα προβλεπόμενα μέτρα των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Ο Διευθυντής του σχολείου, Δημήτριος Μαυρόπουλος, καλωσορίζοντας τους Γονείς αναφέρθηκε αφενός στο απόσπασμα «Τα όρια της γλώσσας σημαίνουν τα όρια του κόσμου μου», από το έργο «Λογικο  - Φιλοσοφική Πραγματεία(Tractatus Logico - Philosophicus)» του Λούντβιχ Βίτγκενσταϊν(1889-1951) αφετέρου στο στίχο «Μήγαρις έχω άλλο στο νου μου, πάρεξ ελευθερία και γλώσσα;», από το έργο «Διάλογος» του Διονύσιου Σολωμού(1798-1857), ώστε να τονίσει ότι η εκμάθηση των ξένων γλωσσών, πέρα των άλλων ολοφάνερων ωφελημάτων, συμβάλει στην κατανόηση, συνδιαλλαγή, ανεκτικότητα και αλληλογνωριμία των λαών.

Την εκπαιδευτική δράση παρακολούθησε η Σύμβουλος Εκπαίδευσης της Αγγλικής γλώσσας κυρία Αναστασία Παναγιωτίδου, η οποία απευθύνθηκε στους μαθητές και τους παριστάμενους Γονείς, επισημαίνοντας την αναγκαιότητα και σημαντικότητα της εκμάθησης των Ξένων γλωσσών στο Δημοτικό Σχολείο.

Η πλούσια εκπαιδευτική δράση περιλάμβανε δραματοποιημένα δρώμενα, κυρίως, στην αγγλική και γαλλική γλώσσα και με αναφορά και στις άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες. Μερικοί από τους τίτλους των δρωμένων είναι ενδεικτικοί: «Γλυκιές καλημέρες», «Πώς είναι το όνομά σου;», «Αδελφέ Ζακ, ξύπνα!», «Βασιλιά, Βασιλιά, τι δουλειά;», «Μα τι λέει ο ποιητής;», «Χορεύουμε και παίζουμε» «Μην ανησυχείτε… Όλα θα πάνε μια χαρά!», κ. ά.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων επαινεί τους μαθητές και τις μαθήτριες της Έκτης(ΣΤ’) Τάξης για την εξαιρετική παρουσία τους κατά την υλοποίηση των εκπαιδευτικών δρώμενων και συγχαίρει τις Καθηγήτριες των Ξένων γλωσσών για τη ζηλευτή συνεργασία τους στην ευόδωση του τιθέμενου σκοπού.