Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Διατροφοπεριπέτειες»

Τη Δευτέρα 14 Μαρτίου, την Τρίτη 15 Μαρτίου και την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022 αντίστοιχα,  υλοποιήθηκε, με το σύνολο των μαθητών και μαθητριών μας, το «εκπαιδευτικό πρόγραμμα προώθησης υγιεινής διατροφής και σωματικής δραστηριότητας «Διατροφοπεριπέτειες»», το οποίο εκπονήθηκε από το Ινστιτούτο Prolepsis.

Η συμμετοχή στο εκπονηθέν εκπαιδευτικό πρόγραμμα συνδέεται άρρηκτα με τα διδακτικά αντικείμενα της Μελέτης του Περιβάλλοντος(Μ.τ.Π.), τα οποία διδάσκονται στις Α’, Β’, Γ’ και Δ’ Τάξη, και των Φυσικών, τα οποία παραδίδονται στις Ε’ και ΣΤ’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου.

Ταυτόχρονα, το περιεχόμενο του εκπαιδευτικού προγράμματος συνδέεται στενά με το νέο θεσμό των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Στόχος του προγράμματος ήταν η προώθηση των καλών έξεων στη διατροφή και η παρότρυνση για συστηματική σωματική άσκηση.

Η εκπαιδευτική δράση, η οποία πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεκπαίδευσης, ήταν διαδραστική, και   συνοδευόταν από ερωτηματολόγιο, το οποίο μπορούσε να συμπληρώσει ο Γονέας. Σημειώνουμε, ότι η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου ήταν προαιρετική.