Στο πλαίσιο του θεσμού των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Δ2, υπό την καθοδήγηση της Δασκάλας τους, κυρίας Σοφίας Γερούδη, και τη συνεργασία των Εκπαιδευτικών, κυρίας Ξένιας Βασιλειάδου, Καθηγήτριας Μουσικής Αγωγής, και κυρίων Γεωργίου Ιωαννίδη, Καθηγητή Φυσικής Αγωγής, Παύλου Καλτσού, Καθηγητή των Τ.Π.Ε.(Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας) και Βασίλειου Τριανταφυλλόπουλου(Καθηγητή Θεατρικής Αγωγής), εκπόνησαν Σχέδιο Εργασίας, κατά τη διάρκεια του Β’ Τριμήνου του Σχολικού Έτους 2021-2022, με τίτλο της Θεματικής Ενότητας «Έχω κι εγώ δικαιώματα, έχεις κι εσύ δικαιώματα». Οι μαθητές τραγούδησαν το μελοποιημένο ποίημα του Γεωργίου Μενέλαου Μαρίνου «Το τραγούδι του κλόουν», το οποίο βρίσκεται στο Ανθολόγιο Λογοτεχνικών Κειμένων. Στο σκολειό του κόσμου, της Γ’ και Δ΄ Τάξης.