Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 15ου ΔημοτικούΟ Σύλλογος Διδασκόντων του 15ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας, οι Δάσκαλοι και οι Καθηγητές Ειδικοτήτων, καθώς και οι Μαθητικές Κοινότητες, οι μαθητές και οι μαθήτριες, οργάνωσαν την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 εκπαιδευτικές δράσεις, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των ΑμΕΑ.

Απώτερος σκοπός της εκδήλωσης ήταν η κινητοποίηση και ευαισθητοποίηση απέναντι στους συνανθρώπους και συμπολίτες μας που ανήκουν σε αυτήν την κοινωνική κατηγορία, ώστε να αρθεί ο ενδεχόμενος αποκλεισμός τους, να προαχθεί η συνεργασία, να καλλιεργηθεί η αλληλεγγύη, να δομηθεί η  αλληλοβοήθεια και τέλος να γίνουν σεβαστές οι πανανθρώπινες αξίες.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ειδικού Σχολείου Δράμας καθώς και του Ειδικού Νηπιαγωγείου Δράμας.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιελάμβανε:

Σύντομο χαιρετισμό με σχετική βιντεοπροβολή από τον Διευθυντή του σχολείου, Δημήτρη Μαυρόπουλο, με αναφορές στην  Έλεν Κέλλερ, όπως και στη δασκάλα της, Αν Σάλλιβαν, η οποία καταξίωσε την προσπάθεια, πίστωσε την ελπίδα, επαναβεβαίωσε το θάρρος, για να απεγκλωβιστεί  ο ανήμπορος άνθρωπος από το τυχαίο αδιέξοδο και να μετέχει στο πολιτιστικό γίγνεσθαι.

Ακολούθησε, δραματοποίηση από τους μαθητές του Α1 τμήματος, Δασκάλα τους η κυρία Μελετία Μοσχίδου, του παιδικού παραμυθιού «Το μαγικό γάντι».

Εν συνεχεία, οι μαθητές του Γ2 και Δ1, με την καθοδήγηση της Καθηγήτριας Θεατρικής Αγωγής Μαρία Γιαννάτου,  έπαιξαν το θεατρικό δρώμενο «παγωμένα πρόσωπα».

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης συνεχίστηκε με τους  μαθητές του Ε3 και της ΣΤ’ τάξης, υπό την εποπτεία των Καθηγητών Φυσικής Αγωγής, κύριο Γεώργιο Ιωαννίδη και κυρία Σοφία Καμνιάτσου, οι οποίοι έπαιξαν τα αθλητικά παιχνίδια «Μπότσια» και σκυταλοδρομία για ΑμΕΑ.

Τη σκυτάλη έλαβαν οι μαθητές της Δ’ τάξης, με την διδασκαλία της Καθηγήτριας Μουσικής Αγωγής κυρίας Ελισάβετ Καλλιπολίτη, που ερμήνευσαν «Το τραγούδι της διαφορετικότητας».

Η εκδήλωση έκλεισε με τη βιντεοπροβολή «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι», την οποία προετοίμασε ο Καθηγητής των Τ.Π.Ε. κύριος Παύλος Καλτσός. Σχολείου Δράμας, οι Δάσκαλοι και οι Καθηγητές Ειδικοτήτων, καθώς και οι Μαθητικές Κοινότητες, οι μαθητές και οι μαθήτριες, οργάνωσαν την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 εκπαιδευτικές δράσεις, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των ΑμΕΑ.

Απώτερος σκοπός της εκδήλωσης ήταν η κινητοποίηση και ευαισθητοποίηση απέναντι στους συνανθρώπους και συμπολίτες μας που ανήκουν σε αυτήν την κοινωνική κατηγορία, ώστε να αρθεί ο ενδεχόμενος αποκλεισμός τους, να προαχθεί η συνεργασία, να καλλιεργηθεί η αλληλεγγύη, να δομηθεί η αλληλοβοήθεια και τέλος να γίνουν σεβαστές οι πανανθρώπινες αξίες.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιελάμβανε:

Σύντομο χαιρετισμό με σχετική βιντεοπροβολή από τον Διευθυντή του σχολείου, Δημήτρη Μαυρόπουλο, με αναφορές στην Έλεν Κέλλερ, όπως και στη δασκάλα της, Αν Σάλλιβαν, η οποία καταξίωσε την προσπάθεια, πίστωσε την ελπίδα, επαναβεβαίωσε το θάρρος, για να απεγκλωβιστεί ο ανήμπορος άνθρωπος από το τυχαίο αδιέξοδο και να μετέχει στο πολιτιστικό γίγνεσθαι.

Εν συνεχεία, οι μαθητές του Γ2 και Δ1, με την καθοδήγηση της Καθηγήτριας Θεατρικής Αγωγής Μαρία Γιαννάτου, έπαιξαν το θεατρικό δρώμενο «παγωμένα πρόσωπα».

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης συνεχίστηκε με τους μαθητές του Ε3 και της ΣΤ’ τάξης, υπό την εποπτεία των Καθηγητών Φυσικής Αγωγής, κύριο Γεώργιο Ιωαννίδη και κυρία Σοφία Καμνιάτσου, οι οποίοι έπαιξαν τα αθλητικά παιχνίδια «Μπότσια» και σκυταλοδρομία για ΑμΕΑ.