Επί σειρά ετών οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ Τάξης συμμετέχουν στο μαθηματικό διαγωνισμό – φέτος το θέμα του ήταν «Παιχνίδι και Μαθηματικά» - της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Ο Μικρός Ευκλείδης», απ’ όπου και το ομώνυμο περιοδικό της Εταιρείας, το οποίο προορίζεται για τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου.

Ο φετινός διαγωνισμός ήταν ο 15ος στη σειρά και διεξήχθη την Παρασκευή 28 Μαΐου τρέχοντος έτους, κατά το πρώτο διδακτικό δίωρο(8.15 – 10.15).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες καθοδηγήθηκαν και ενθαρρύνθηκαν από τους δασκάλους και τη δασκάλα τους να λάβουν μέρος στον προτεινόμενο διαγωνισμό, αφού το όφελος από τη συμμετοχή σε αυτόν ήταν πολλαπλό και απώτερο και δεν προορίζονταν μόνον στη επιβεβαίωση των μαθηματικών τους γνώσεων.

Η επίπονη καθημερινή προσπάθεια, η προγενέστερη  ενδελεχής ενασχόληση, ο προσεκτικός σχεδιασμός της διδακτέας και παραδοτέας ύλης, ο προγραμματισμός, όπως και η μεθοδευμένη εξάσκηση στο διδακτικό αντικείμενο των μαθηματικών καρποφόρησε και αποτυπώθηκε στα γραπτά των μαθητών.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, οι Δάσκαλοι και οι καθηγητές Ειδικοτήτων, συγχαίρει εγκάρδια τους μαθητές για τη συμμετοχή και τις επιδόσεις τους στο μαθηματικό διαγωνισμό, αφού έτσι προάγουν τη μαθηματική επιστήμη, δεσμευόμενος για την παραπέρα ευόδωση των παιδαγωγικών και διδακτικών στόχων.

Ο Διευθυντής του 15ου Δ. Σ. Δράμας

28 Μαΐου 2021 Α resize