28η Οκτωβρίιου Ε1 και Ε2 2η

28η Οκτωβρίιου Ε1 και Ε2

Oι μαθητές και οι μαθήτριες της Πέμπτης (Ε’) Τάξης ανέλαβαν την εκδήλωση τιμής για την 28 Οκτωβρίου 1940.

Την Τετάρτη, λοιπόν, 27 Οκτωβρίου 2021, εορτή της Σημαίας, στον προαύλιο χώρο του σχολείου, τηρώντας τα μέτρα των υγειονομικών πρωτοκόλλων, οι μαθητές παρουσίασαν θεατρικά σκετς, τα οποία προετοίμασε ο Καθηγητής Θεατρικής Αγωγής κύριος Βασίλειος Τριανταφυλλόπουλος,  απήγγειλαν ποιήματα, ενώ η χορωδία τραγούδησε πλήθος σημαντικών τραγουδιών, υπό τη διεύθυνση της Καθηγήτριας Μουσικής Αγωγής κυρίας Ξένιας Βασιλειάδου.

Ο Διευθυντής του σχολείου, Δημήτριος Μαυρόπουλος, απευθυνόμενος προς τους μαθητές και τους γονείς τους, εξιστόρησε, σύντομα και καταληπτά, την πορεία των γεγονότων μέχρι την έναρξη των εχθρικών ενεργειών ενάντια στην πατρίδα μας, καθώς και ανθολόγησε πράξεις ηρωισμού τόσο στρατευμένων στο μέτωπο όσο και πολιτών στα μετόπισθεν.

Την εκδήλωση παρακολούθησε σύσσωμος ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας.

Επίσης, στην εκδήλωση παρέστη η Διευθύντρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας, κυρία Ευφροσύνη Χαραλαμπίδου, η οποία απηύθυνε επίκαιρο λόγο προς τους μαθητές και τους παριστάμενους γονείς, που παραβρέθηκαν με δική τους πρωτοβουλία.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων απευθύνει θερμά συγχαρητήρια προς τους μαθητές της Πέμπτης (Ε’) Τάξης για την ενεργή συμμετοχή τους στην εκδήλωση, όσον αφορά στην απόδοση τιμής στον επιστρατευμένο λαό μας, ο οποίος υπερασπίστηκε την ανεξαρτησία και την ελευθερία του έθνους,  και στους δασκάλους των Τμημάτων, κυρίους Νικόλαο Λαζαρίδη και Γεώργιο Δανιηλίδη, καθώς και στους συμμετέχοντες Καθηγητές Ειδικοτήτων.