Την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021, οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο(2) Τμημάτων της Έκτης(ΣΤ’) Τάξης συμμετείχαν σε εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου.

Η εορτή οργανώθηκε από τους Δασκάλους των αντίστοιχων Τμημάτων, τους κυρίους Χρήστο Γκίγκη και Παύλο Παπαδόπουλο, καθώς και την καθηγήτρια Μουσικής Αγωγής, κυρία Ξένια Βασιλειάδου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, στον παρακείμενο χώρο με το 15ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Δράμας, το υπαίθριο αμφιθέατρο της Ανάπλασης, απήγγειλαν ποιήματα, ποιητών όπως του Γιάννη Ρίτσου, του Οδυσσέα Ελύτη, στιχουργών όπως της Κωστούλας Μητροπούλου και του Νότη Περγιάλη, έπαιξαν θεατρικά δρώμενα και τραγούδησαν τραγούδια μουσικοσυνθετών, όπως του Μίκη Θεοδωράκη, Γιώργου Χατζηνάσιου και του Μάνου Λοΐζου.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι Γονείς των μαθητών, οι οποίοι τήρησαν τα προβλεπόμενα μέτρα των υγειονομικών πρωτοκόλλων, ενώ ο τηλεοπτικός σταθμός STAR Βορείου Ελλάδος κάλυψε το γεγονός.

Την κινητοποίηση και προσπάθεια των μαθητών επαίνεσε και η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας, κυρία Ευφροσύνη Χαραλαμπίδου, η οποία παρέστη και παρακολούθησε την εορτή.

Ο Διευθυντής του σχολείου, Δημήτριος Μαυρόπουλος απευθυνόμενος στους μαθητές και τους παριστάμενους Γονείς τόνισε ότι ο σεβασμός των νόμων, η υπεράσπιση των θεσμών και η καλλιέργεια των δημοκρατικών διαδικασιών είναι υποχρέωση ανηλίκων και ενηλίκων και απαιτεί συνειδητή, ενεργή συμμετοχή στα δημόσια πράγματα.

Επίσης, υπογράμμισε ότι στο σχολείο οι Μαθητικές Κοινότητες είναι δραστηριοποιημένες και συμμετέχουν, στο πλαίσιο του νόμου, των αρμοδιοτήτων τους και της ευθύνης που τους αναλογεί, στη λήψη και στην υλοποίηση των συναποφάσεων με το Σύλλογο Διδασκόντων.

Οπότε το σχολείο, λειτουργεί, τρόπον τινά, ως   πυρήνας, προσομοιωτής των συμμετοχικών θεσμών και πολλαπλασιαστής για την εμπέδωση δημοκρατικού ήθους.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αφενός θεωρεί άξιους επαίνου τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ’ Τάξης που τίμησαν την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου τον Νοέμβριο του 1973 αφετέρου συγχαίρει τους εκπαιδευτικούς που ανέλαβαν την πρωτοβουλία και υλοποίησαν την εκδήλωση.