Αγαπητοί Γονείς, καλημέρα!

Την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022, σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων(Υ.ΠΑΙ.Θ.), τιμήθηκαν οι Τρεις Ιεράρχες, προστάτες των ελληνικών γραμμάτων.

Έτσι, αφιερώθηκε το πρώτο διδακτικό δίωρο για «Τους τρεις μεγίστους φωστήρας της τρισηλίου Θεότητος…», κατά το οποίο υλοποιήθηκαν πολυποίκιλες διδακτικές δράσεις, εντός των σχολικών αιθουσών.

Ταυτόχρονα, το σχολείο εκπροσωπήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Δώδεκα Αποστόλων, με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες του, καθώς και τους συμμαθητές τους, του Τμήματος ΣΤ1, οι οποίοι εκκλησιάστηκαν κι αυτοί.

Επίσης, τελέστηκε αρτοκλασία στο ιερό ναό, υπέρ υγείας, αγάπης και ευλογίας των δασκάλων και των μαθητών του σχολείου.

Ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε η πρωτοβουλία των συναδέλφων κυρίας Ευδοξίας Χριστιανοπούλου, Δασκάλας του Τμήματος Ένταξης, και Παναγιώτη Δράμαλη, Δασκάλου της Παράλληλης Στήριξης, που προσέφεραν, συνοδευόμενοι από μαθητές, σε κάθε εκπαιδευτικό του σχολείου μία συλλογή, η οποία περιλάμβανε την εικόνα των Τριών Ιεραρχών, ένα άνθος λουλουδιού και ένα ρητό, ανθολογημένο από τις ομιλίες τους, γραμμένο ιδιόχειρα από τους μαθητές μας.

Όμως, ο εορτασμός κορυφώθηκε στις 12.00 π.μ., όπου στον παρακείμενο χώρο του υπαίθριου θεάτρου της Ανάπλασης, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Δ1, υπό την καθοδήγηση της Δασκάλας τους κυρίας Μαρίας Καραβασίλη, παρουσίασαν πλούσιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων, υπέρ των θεμελιωτών και ευεργετών της παιδείας του Γένους των Ελλήνων.

Την εκδήλωση κάλυψε ο τηλεοπτικός σταθμός ΣΤΑΡ Βορείου Ελλάδος, ενώ παραβρέθηκε σε αυτήν και η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας κυρία Ευφροσύνη Χαραλαμπίδου.

Την εκπαιδευτική δράση παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών μας, ιδία πρωτοβουλία, τηρώντας τα μέτρα των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Στο σύντομο χαιρετισμό του ο Διευθυντής του σχολείου, Δημήτρης Μαυρόπουλος, αναφέρθηκε στα αίτια του συνεορτασμού των Αγίων, καθένας ξέχωρα εορτάζει σε διαφορετικές ημερομηνίες, τη σημασία της εορτής κατά τη διάρκεια της μακρόχρονης τουρκικής δουλείας, καθώς και για την καθιέρωση της εορτής των Τριών Ιεραρχών ως προστατών της παιδείας τόσο στην Ιόνιο Ακαδημία το 1826 όσο και στο «Οθώνειο Πανεπιστήμιο»(Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο) το 1842.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης συμπεριλάμβανε τα τραγούδια, «Καλημέρα», «Φωστήρες τρεις υπέρλαμπροι», «Ευωδία Χριστού». «Εις το βουνό εκεί ψηλά[1]», ποίημα του Άγγελου Βλάχου(1838-1920), «Αυτή είναι η αγάπη».

Επίσης, οι μαθητές έψαλαν το Απολυτίκιο των Τριών Ιεραρχών, αφηγήθηκαν τη ζωή τους, όπως είναι καταγεγραμμένη στους Βίους τους, απήγγειλαν ποιήματα και αναφέρθηκαν σε αποφθέγματά τους.

Η εκδήλωση έκλεισε με το ψάλσιμο του «Ύμνου προς την ελευθερία», από όλους τους συμμετέχοντες σε αυτήν.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, αφενός συγχαίρει τους μαθητές και τις μαθήτριες του Τμήματος Δ1 για την άρτια, θαυμαστή παρουσίαση του εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, και αφετέρου επαινεί τη συνάδελφο, για την οργάνωση και επιμέλεια της εκδήλωσης.

Ο Διευθυντής του 15ου Ολοήμερου Δ. Σ. Δράμας

[1] Στίχοι Άγγελος Βλάχος