Σάς ενημερώνουμε, ότι το ΚΠΕ Παρανεστίου οργάνωσε εξ αποστάσεως εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με τίτλο «Μοιράζομαι ένα μήνυμα για το περιβάλλον», στον απόηχο της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος – 5 η Ιουνίου, κύρια εκδήλωση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών(Ο.Η.Ε.).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Τμημάτων Γ1, Γ3 και Δ2, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, κυρία Σεβαστή Γεωργιάδου, κύριοι Ηλίας Αργυριάδης και Εμμανουήλ Φωτιάδης, όπως και του Καθηγητή Μουσικής κυρίου Κωνσταντίνου Κραββαρίτη και Πληροφορικής κύριο Παύλο Καλτσό, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα, τραγουδώντας, στιχουργώντας, δραματοποιώντας και δημιουργώντας αφίσα.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε, διαδικτυακά, από τις εννέα(9) συνολικά συμμετοχές οι τρεις (3) αφορούσαν στο 15 ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας, την Παρασκευή 18 Ιουνίου
τρέχοντος έτους, από τις 10.30 έως τις 11.30.

Η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας, όσον αφορά στην προστασία της χλωρίδας και της πανίδας, γενικότερα του φυσικού περιβάλλοντος, η ευρηματικότητα και κινητοποίησή τους στην επιλογή των εκπαιδευτικών μέσων, όσον αφορά στην παρουσίαση του θέματος, μάς χαροποιεί ιδιαίτερα και μας πληροί ελπίδας για το μέλλον του πλανήτη, του κοινού μας σπιτιού.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, οι Δάσκαλοι και οι Καθηγητές Ειδικοτήτων, συγχαίρει εγκάρδια του μαθητές και τις μαθήτριες, καθώς και τους Εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν, για το ζήλο τους και την άοκνη προσπάθειά τους, που με τη συμβολή τους σε καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα δίδουν προστιθέμενη αξία στο έργο του Σχολείου.

Ο Διευθυντής του 15 ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας

20210616 121429 resize

Το Γ1 τμήμα του 15ου Δημοτικού Σχολειου Δράμας συμμετείχε στη διαδικτυακή εκδήλωση που οργάνωσε το ΚΠΕ Παρανεστίου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος τραγουδώντας ένα τραγούδι για την ανακύκλωση και μεταφέροντας το δικό του μήνυμα για το περιβάλλον μέσα από μια αφίσα που δημιούργησαν ομαδικα οι μαθητές.

Η Δασκάλα του τμήματος Γ1
Σεβαστή Γεωργιάδου